zawieszenie działalności

Zawieszenie działalności to bardzo często wiele powodów, jednak bez względu na to, jaki jest twój powód jej zawieszenia, warto dowiedzieć się jakie są tego konsekwencje oraz zasady. Istnieją również korzyści wynikające z zawieszenia jej. Być może trafiła dzisiaj oferta na pracę, która jest o wiele bardziej opłacalne niż prowadzenie własnego biznesu. Czasami zdarzają się również problemy wynikające z braku gotówki na opłacenie składek. Może po prostu chcesz odpocząć od ryzyka oraz stresu wynikającego z prowadzenia biznesu. Myślisz, że to jeszcze nie koniec i warto jest pociągnąć działalność na przykład po przerwie sezonowej. Nic w tym złego! Jest przecież wyjście kropka to zdecydowanie się na zawieszenie działalności. Zobacz jakie są jej zasady korzyści oraz straty z tego wynikające.

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/zawieszenie-dzialalnosci/

Zawieszenie działalności gospodarczej – pierwsze kroki

Wniosek o zawieszenie swojej działalności składamy do CEIDG, czyli w skrócie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Możemy zrobić to zarówno osobiście, składając to w Urzędzie Gminy, ale również korespondencyjnie lub też online. 

W przypadku kiedy posiadamy spółkę cywilną musimy dodatkowo powiadomić GUS czyli Główny Urząd Statystyczny. A w przypadku pozostałych spółek będzie to KRS. 

Działalność możemy zawiesić bezterminowo, ale z Wymogiem że będzie to okres nie krótszy niż na 30 dni. W takim przypadku stwierdzenie bezterminowo znaczy tyle, że zgłaszamy wznowienie. Jeżeli tego nie zrobimy, nasza firma będzie „zamrożona”. Zasada ta dotyczy osób prowadzących jednoosobową działalność, która zarejestrowana jest w CEIDG. W przypadku spółek zarejestrowanych w KRS, mamy możliwość zawieszenia działalności maksymalnie na rok.

Zanim przystąpimy do złożenia wniosku o zawieszenie działalności gospodarczej powinniśmy:

• Rozwiązać umowy ze wszystkimi pracownikami

• Zadbać o uchwałę naszych wspólników

Dzień, w którym zawieszamy naszą działalność jest bardzo istotna. Zastanów się czy warto będzie zrobić to w trakcie miesiąca, ponieważ wtedy zapłacimy pełną składkę zdrowotną za cały miesiąc oraz złożymy dwie deklaracje ZUS za niepełny i kolejne pełny miesiąc. Składki na ubezpieczenia społeczne musimy opłacić do ilości dni, w którym prowadzona była nasza działalność.

Czy warto jest zawieszać działalność gospodarczą? – Plusy i minusy

Do korzyści, wynikających z zawieszenia działalności gospodarczej z pewnością możemy zaliczyć:

• Brak płacenia składek na ZUS oraz składek deklaracji ZUS

• Brak konieczności opłat zaliczek na podatek dochodowy

• Brak składania deklaracji VAT

• Prawo do sprzedaży produktu 

• Prawo do wykonywania czynności niezbędnych do zachowania lub zabezpieczenia źródeł przychodu

Dla przykładu, jeżeli posiadamy działalność, która Trudni się w marketingu internetowym oraz czekamy na zapłatę umów zawartych z klientami przed zawieszeniem naszej działalności, to jesteśmy w stanie osiągnąć taki przychód finansowy.

Wszystko ma jednak swoje minusy. Do zdecydowanie największych z nich możemy zaliczyć:

• Utratę prawa do ubezpieczeń zdrowotnych chorobowych i wypadkowych.

• Czas, w którym firma została zawieszona nie będzie wliczany do lat naszej pracy, który uprawnia nas do otrzymania emerytury.

  • Zawieszenie działalności będzie wliczane w okres małego ZUS, oznacza to że po odwieszeniu firmy możesz mieć obowiązek opłaty wszystkich powyższych stawek.

Zawieszenie działalności online

Wniosek elektroniczny o zawieszenie naszej działaności możemy złożyć  na stronie internetowej www.ceidg.gov.pl

Zawieszenie działalności a VAT

Po zawieszeniu firmy, nie musicie składać deklaracji VAT. Nie wolno jest  podczas „zamrożenia” działalności wykonywać transakcji, które są opodatkowane od towarów oraz usług.

Zobacz też: http://zarabiajblogujac.pl/najwazniejsze-narzedzia-marketingu-internetowego/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here