Styczniki to urządzenia powszechnie używane w elektryce. Są to bowiem elektryczne mechanizmy łączące, przestawiane w inny sposób aniżeli ręcznie. Posiadają one tylko jedno położenie styków ruchomych, dlatego zdolne są do załączania, wyłączania oraz przewodzenia prądu w normalnych warunkach pracy obwodu. Dodatkową ich zaletą jest zaś wykorzystanie przy przeciążeniach.

Jak zbudowane są styczniki?

Firma Schneider ma do zaoferowania styczniki cechujące się wysoką trwałością mechaniczną oraz dużą częstością łączeń. Mają one stosunkowo małe wymiary, niewielką masę i wysoką pewność działania. Nic więc dziwnego, że ich zastosowanie jest tak szerokie. Sam stycznik składa się z: izolacyjnej podstawy, rdzenia nieruchomego, cewki, zwory ruchomej elektromagnesu, styku nieruchomego, styku ruchomego, styków zwiernych i rozwieranych, sprężyn stykowych i komór gaszeniowych łuku elektrycznego. Dodatkowo, można dobrać do styczników akcesoria jakimi są: bloki styków pomocniczych, mechaniczne blokady zatrzaskowe, elektroniczne moduły czasowe, moduły mechanicznych blokad oraz cyfrowe przekaźniki termobimetalowe. Styczniki doskonale nadają się do załączania: obwodów silnikowych, urządzeń modułowych, grzałek, pomp, syren, lamp, wentylatorów oraz większych styczników.

Na jakiej zasadzie działają styczniki?

Styczniki działają na podobnej zasadzie jak przekaźniki. Wynika to z tego, że poprzez ich załączenie sygnał jest dalej przekazywany. Może być to sygnał prądowy lub napięciowy. Styczniki świetnie nadają się do załączania układów silnoprądowych. Przy wysokim napięciu na cewce zestyki zamykają się, natomiast przy jego spadku dochodzi do opadnięcia zwory oraz otwarcia zestyków przez elektromagnes. Elektrycy w swojej codziennej pracy wykorzystują styczniki, właśnie ze względu na to, że ich zastosowanie jest tak szerokie. Poza tym, styczniki nadają się również do mniejszych prac domowych związanych z elektryką, a ich bezpieczeństwo użytkowania jest zagwarantowane. Firma Schneider zapewnia, że ten osprzęt elektryczny posiada niezbędne certyfikaty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here