Praca zdalna w domu

Pandemia spowodowała, że to czego większość z nas sobie nigdy nie wyobrażała, jak wykonywanie swoich obowiązków zawodowych w domu, stało się codziennością. Co więcej, niektóre rozwiązania przetrwały do dziś. Jak stworzyć sobie przestrzeń do pracy w domu?

Zawody wykonywane w domu

Największym chyba dla wszystkich zaskoczeniem była zdalna nauka. Wydawało się, że tego typu forma edukacji nie potrwa długo, a jednak wszyscy się pomylili. Wiele miesięcy uczniowie zdobywali wykształcenie w domu, a nauczyciele próbowali przekazać konieczną wiedzę przez różnego rodzaju komunikatory. Dla wielu było to niemałe przedsięwzięcie. Nagle okazało się bowiem, że jest problem z dziećmi, które nie mogą pójść do szkoły lub przedszkola i rodzice muszą niespodziewanie organizować im opiekę w godzinach swojej pracy. Jeszcze trudniejsze zadanie stało przed rodzicami małych, przedszkolnych albo wczesnoszkolnych dzieci, którzy są nauczycielami. Szczególnie w małych mieszkaniach trzeba było tak zorganizować przestrzeń, żeby dziecko miało warunki do nauki lub zabawy, a nauczyciel miał komfort prowadzenia zdalnie swoich lekcji lub zajęć. Nagle okazało się, że w mieszkaniu jest za mało sprzętów, takich jak tablety, komputery lub laptopy. Poza tym każdy stół i biurko z Platforma Mebli miało swojego użytkownika. Niektórzy musieli dokonywać przemeblowania i dokupić potrzebne meble. Nie chodziło jednak tylko o miejsce do pracy i nauki, co również było konieczne, ale także o ciszę i brak hałasu. Oprócz nauczycieli i wykładowców, wiele innych zawodów przeszło na pracę zdalną. Firmy bankowe, informatyczne, różnego rodzaju korporacje musiały dostosować się do niespodziewanej sytuacji pandemicznej, zapewnić pracownikom sprzęt do wykonywania swoich obowiązków z domu. Okazało się, że wiele zawodów można wykonywać bez wychodzenia z domu.

Stworzenie w domu odpowiednich warunków do pracy

Im większe mieszkanie lub dom, tym łatwiej wyodrębnić kawałek mieszkania na miejsce do wykonywania swoich obowiązków zawodowych. Najlepszym sposobem jest możliwość urządzenia biura w takim pomieszczeniu, w którym nie będziemy nikomu przeszkadzać, ani naszym bałaganem na biurku nie przyczynimy się do ogólnego wizualnego nieporządku w pozostałej części mieszkania. Szczególnie wielogodzinna praca przy komputerze wymaga odpowiedniego biurka, wygodnego dla kręgosłupa krzesła, sprawnego urządzenia, na którym mamy pracować oraz dobrego oświetlenia. W mniejszych mieszkaniach popularne stało się wydzielenie części do pracy na przykład za pomocą szklanej ścianki działowej, przykłady szklanych ścianek możesz zobaczyć na Binglass.pl. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że gdy zniknie potrzeba zdalnej pracy lub nauki, to bez problemu można rozmontować tego typu ściankę i znowu cieszyć się większym pomieszczeniem. Okazuje się jednak, że osoby prowadzące własną działalność i dokumentację rachunkową cenią sobie jeśli kawałek mieszkania mogą wydzielić na biuro. Szklane ścianki działowe są wtedy świetnym rozwiązaniem. Producenci tego typu nowoczesnych pomysłów wykorzystują możliwości szkła i na przykład w ofercie dają do wyboru szkło lodowe, piaskowe, ornamentowe, z grafiką wykonywaną na specjalne zamówienie albo po prostu szkło bezbarwne. Szklane przedzielenia różnych pomieszczeń gwarantują komfort pracy w domu, wyciszają hałasy dobiegające z pozostałej części mieszkania.

Dodatkowe koszty pracy zdalnej

Praca zdalna ma wiele zalet, oszczędza między innymi nasz czas, który musielibyśmy przeznaczyć na dojazdy do pracy i do domu. Ponadto, dzięki pracy z domu, nie musimy marznąć na przystankach, skrobać auta, gdy jest przymrozek, kupować biletu lub tankować samochodu. Można więc mówić o wielu zaletach zdalnej pracy. Okazuje się jednak, że wzrastają nam rachunki za prąd, wodę, często potrzebujemy lepszego Internetu oraz wzrastają innego rodzaju koszty. Często pracodawcy mniejszych firm starają się pokryć tego rodzaju wydatki. Jednak pracownicy większych firm państwowych, w których budżet został ustalony na początku roku i nie uwzględniał tego rodzaju niespodziewanych zmian, nie mogą liczyć na dodatki do wypłaty na pokrycie tych większych kosztów eksploatacyjnych. Całe szczęście sytuacja się stabilizuje i większość firm wróciła do poprzedniego systemu pracy, który funkcjonował przed pandemią.

Praca w domu ma swoich zwolenników i przeciwników. Pandemia zaskoczyła wszystkich i postawiła w sytuacji, w której nigdy wcześniej nikt się nie znalazł. Najważniejsze jest, żeby w każdej sytuacji widzieć plusy i umieć się cieszyć z tego co mamy. Lepiej bowiem przenieść się do trudnych warunków pracy w domu niż stracić pracę. A niestety okazuje się, że wielu i tego doświadczyło.

Poszukujesz więcej ciekawostek ze świata aranżacji wnętrz? Zajrzyj na Aldimex.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here