Jakość i efektywność nauczania szkolnego powinna być stale podnoszona. Obecnie standardowe lekcje uzupełniane są o nowe rozwiązania techniczne, które ułatwiają nie tylko pełniejsze zrozumienie omawianych treści, lecz są także wdrożeniem w świat technologii, wymagającym określonych kompetencji. Nowoczesne wyposażenie pracowni szkolnych pozwala dzieciom rozwijać logiczne myślenie, ćwiczyć nowe umiejętności i wiedzę poznawane na lekcjach, jak również rozbudzić ciekawość świata i skłonić uczniów do dalszego poszukiwania.
Niezbędnym minimum, które powinno znaleźć się w każdej klasie szkolnej jest tablica multimedialna, pozwalająca na wykonywanie na niej operacji za pomocą dotyku. Tablice współpracujące z urządzeniami multimedialnymi, takimi jak laptop czy tablet, pozwalają na wdrożenie nowych elementów lekcji – prezentacji, filmów czy ćwiczeń interaktywnych, które można wykonywać bezpośrednio na wyświetlanej treści. Wykorzystanie tablicy pozwala na ubogacenie lekcji treściami pomocniczymi, które przyciągną uwagę uczniów.
Ważnym elementem multimedialnych pracowni szkolnych są drukarki 3D, które wymagają zapoznania się z tajnikami modelowania przestrzennego. Nabywanie tych umiejętności wiąże się z rozwojem myślenia matematycznego i abstrakcyjnego. Projektowane bryły zyskują określone wymiary i kształty, a to pobudza wyobraźnię i zdolność planowania. Drukarka 3D może być wyposażona w scenariusze lekcji, co stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnych lekcji z podręcznikiem. Podczas takich zajęć uczniowie wchodzą w interakcję, podejmują konkretne działania dla uzyskania celu, a przecież nauka przez działanie jest jednym z najefektywniejszych sposobów zdobywania wiedzy. Drukarki dla potrzeb szkolnych zostały zaprojektowanie tak, by były proste w obsłudze dla dzieci, dlatego praca z nimi nie będzie wymagającą czynnością.
Wykorzystanie nowinek technologicznych nie musi dotyczyć wyłącznie starszych dzieci. Istnieją rozwiązania, które pozwalają na stawianie pierwszych kroków w świecie technologicznym już przez uczniów najmłodszych klas szkoły podstawowej. Jednym z nich jest praca z robotem edukacyjnym Photon, który pozwala na łączenie nauki z zabawą. Dzieci mają możliwość sterowania robotem na odległość i programowania go, przez co poprzez łatwiej przyswajają zagadnienia z informatyki i trudniejsze tematy szkolne, w przypadku przeprowadzania lekcji tematycznych. Robot Photon wyposażony w diody, czujniki, mikrofony i kamerki, angażuje uwagę dzieci, które chętniej uczą się nowych zagadnień. Nauka programowania pozwala rozwijać kreatywność, a także myślenie logiczne i abstrakcyjne. Roboty są często wybierane przez nauczycieli, którzy korzystając z przygotowanej bazy scenariuszy, przeprowadzają oryginalne lekcje matematyki, geografii, czy języków obcych z wykorzystaniem dodatkowych akcesoriów, takich jak moduły tematyczne i maty dydaktyczne.