Najczęściej prowadzone postępowania w polskim sądownictwie

Aż 60% postępowań, jakie prowadzone są w polskich sądach, dotyczą spraw cywilnych. Wylicza się, że rocznie jest ich blisko 6 milionów. Z reguły są to sprawy nakazowe oraz upominawcze. Sami adwokaci podkreślają jednak, że tendencje w zakresie powszechności prowadzenia postępowań w ostatnim czasie uległy znacznym zmianom. Okazuje się, że ogromny wpływ na to ma trwająca od dwóch lat pandemia koronawirusa. Z jakimi problemami zgłaszają się klienci kancelarii adwokackich? Poznaj szczegóły już teraz.

Coraz więcej rozwodów w Polsce

Jak przyznaje adwokat Łukasz Kowalski, każdego roku przybywa o 14% więcej spraw rozwodowych w Polsce, a w ostatnim czasie na tego rodzaju trend mocno wpłynęła pandemia koronawirusa. Jako najczęściej podawany powód składania pozwów rozwodowych jest niezgodność charakterów. Chociaż rozwody przeważnie ogłaszane są bez orzekania o winie, to w ostatnim czasie zauważyć można wzrost spraw rozwodowych, w których jednak dochodzi do wskazania winnego rozpadu małżeństwa. W czasie narzuconych lockdownów wzrosła fala przemocy domowej, tej fizycznej oraz psychicznej i to właśnie ona jest przedstawiana jako przyczyna chęci wzięcia rozwodu.

Sprawy spadkowe

Sprawy spadkowe częstochowa”, to równie nagminnie wpisywane w wyszukiwarkę hasło w celu poszukiwania dobrej kancelarii prawnej. Należy wiedzieć, że te dotyczą nie tylko sporów w ramach podziału majątku po zmarłym pomiędzy spadkobierców. Sprawy spadkowe w znacznej części są po prostu formalnością, aby zatwierdzić podział dóbr, którymi spadkobiercy mogą swobodnie dysponować. Postępowania sądowe mają na celu najczęściej uznanie zapisów w testamencie albo potwierdzenie spadkobierców w linii pokrewieństwa.

Ustalenie obowiązku alimentacyjnego

Ponieważ w polskim sądownictwie przeważają sprawy rozwodowe, nic dziwnego, że powszechne są również postępowania o ustalenie obowiązku alimentacyjnego dla jednego z rodziców. Rozprawy dotyczą nie tylko nałożenia samego obowiązku alimentacyjnego, ale również ustalenia wartości wypłacanego świadczenia.

Artykuł powstał na podstawie wiadomości własnych autora oraz informacji udostępnionych przez kancelariakowalski.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here