Autyzm i dieta

Autyzm i dieta

Dieta u dzieci ze spektrum autyzmu ma najbardziej udokumentowane znaczenie jako czynnik środowiskowy w etiologii ASD. Żywienie może bezpośrednio wpływać na skład mikrobiomu jelitowego, czyli wszystkich mikroorganizmów bytujących w jelicie. Można więc powiedzieć, że mikrobiota, autyzm i dieta są ze sobą nierozerwalnie połączone i nawzajem od siebie zależne. Najnowsze badania naukowe pokazują, że żywienie wpływające na skład mikrobiomu jelitowego może oddziaływać na rozwój i funkcjonowanie m.in. układu nerwowego i odpornościowego. To z kolei może być podłożem zaburzeń neurorozwojowcyh takich jak ASD.

Nadwrażliwości pokarmowe, to nieprawidłowa reakcja na przyjmowany pokarm i pewnego rodzaju wrażliwość układu immunologicznego na białko pokarmowe. Jednym z typów alergii pokarmowych jest alergia IgG-zależna, jest to tzw. alergia „opóźniona”, która może dawać objawy nawet na kilka dni po spożyciu danego produktu. Jej przyczyn upatruje się w dysbiozie i zaburzeniach szczelności bariery jelitowej co przekłada się na dietę, autyzm, przepisy dotyczące postępowania terapeutycznego. Niepokojącymi objawami, mogącymi świadczyć o alergii IgG-zależnej są: dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (np. wzdęcia, biegunki, mdłości), problemy z masą ciała, a także manifestacje skórne. Często przez utrudniony kontakt z dzieckiem z ASD, trudno jest wychwycić, który pokarm może szkodzić.

Szczegółowe informacje znajdziesz również na stronie: https://instytut-mikroekologii.pl/

Diagnostyka alergii pokarmowych, nietolerancji, a także nadwrażliwości pokarmowych IgG-zależnych i schorzeń przewodu pokarmowego jest kluczowa do pełnej indywidualizacji diety. Dzięki określeniu produktów spożywczych, na które występuje nadwrażliwość dietetyk jest w stanie skomponować odpowiednią dietę z uwzględnieniem eliminacji.

Dieta, autyzm, przepisy

Diagnostyka nadwrażliwości pokarmowych IgG- zależnych ma niezwykle ważne znaczenie w kontekście znaczenia diety-autyzmu. Przepisy uwzględniające eliminowane produkty w diecie dziecka powinny być przede wszystkim proste w przygotowaniu i przystępne dla rodzica. Na pewno nie powinny zawierać nietolerowanych składników pokarmowych, ale jednocześnie być tak skomponowane, aby pokrywały zapotrzebowanie na konkretne składniki pokarmowe. Przykładowo, wykorzystywanie produktów takich jak napoje roślinne zamiast nabiału. Autyzm i dieta eliminacyjna idą często w parze i niekiedy wprowadzenie tak restrykcyjnego żywienia jest niezbędne. Warto jednak zawsze pamiętać, aby odpowiednią dietę wprowadzać pod okiem specjalisty, najlepiej dietetyka pediatrycznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here