Nadawanie przesyłek jest dzisiaj dla wielu z nas codziennością, a dla innych niedługo taką zwyczajną rzeczą się stanie. Rozwój handlu, liczne podróże – to wszystko sprawia, że coraz częściej sprzedajemy coś, czego nie potrzebujemy, jako firma decydujemy się na coraz szerszy eksport, przesyłamy coś bliskim itd. Warto zatem znać podstawowe terminy odnośnie przesyłek.

List przewozowy – jedno z najtrudniejszych pojęć

Każdy z nas mniej więcej już kojarzy, czym jest paczka, kto to jest kurier, przesyłka albo czym wyróżniają się usługi kurierskie. Warto zatem poznać jeszcze jedno ważne pojęcie, dotyczące niemniej istotnego dokumentu, jakim jest list przewozowy. Najczęściej wypełnia go tylko i wyłącznie nadawca, jednak czasem współuczestniczy w tym także przewoźnik. Jeżeli zatem planujemy nadawać przesyłkę, to koniecznie przeczytajmy poniższy artykuł.

Czym jest list przewozowy?

Zacznijmy od definicji tego pojęcia. Otóż list przewozowy jest to dokument określający warunki umowy o przewóz przesyłek towarowych. Warto krótko nadmienić w tym momencie, że to jest właśnie ten dokument, w którym to przewoźnik zaznacza, że przyjął przesyłkę do transportu a tym samym, że wziął za nią odpowiedzialność. Jakie przepisy prawne odnoszą się do listu przewozowego? Otóż jest to Ustawa o Prawie Przewozowym – artykuły 30 i 40. Jeśli jest to zaś międzynarodowy list przewozowy, to wówczas należy sięgnąć do artykułu 6 Genewskiej Konwencji o umowie międzynarodowego drogowego przewozu towarów (CMR).

Rodzaje międzynarodowego listu przewozowego

To już są informacje dość specjalistyczne, jednak warto choć pobieżnie się z nimi zapoznać. Tu bowiem można wyróżnić inne rodzaje dokumentów niż standardowy, wspomniany wcześniej CMR. Jakie to są dokumenty? Pierwszy z nich, to międzynarodowy list przewozowy w transporcie kolejowym, w skrócie CIM. Tego dokumentu raczej nie trzeba tłumaczyć, podobnie jak konosamentu, czyli krajowego lub międzynarodowego listu przewozowego w przypadku transportu morskiego.

Inaczej rzecz się ma z pozostałymi dokumentami. Lotniczy list przewozowy AWB (Air Way Bill)to dokument, który ma na celu stwierdzenie i umowy o przewozie lotniczym w obrocie międzynarodowym. tu trzeba wypełnić 3 oryginały i wykonać 6 kopii. Lotniczy list przewozowy MAWB (Master Air Way Bill) musi być wypisany, jeśli jeden przewoźnik realizuje przesyłki kilku klientów w jedno miejsce. Zaś HAWB, czyli lotniczy list przewozowy przeznaczony jest dla transportu lotniczego pojedynczych przesyłek, które zostały skonsolidowane.

Wracając jednak do zwykłego krajowego listu przewozowego, konieczne jest wykonanie go w 3 lub 4 egzemplarzach.

Informacje zawarte w liście przewozowym

Omówmy teraz bardziej praktyczne zagadnienie, czyli to, co musi się znaleźć w liście przewozowym. Otóż przede wszystkim w tym dokumencie musi znaleźć się nazwa i adres nadawcy z jego czytelnym podpisem. Ponadto trzeba tam umieścić nazwę oraz adres odbiorcy przesyłki. Ważne jest także podanie numeru referencyjnego nadawcy i odbiorcy. Konieczne jest także dokładne określenie przewoźnika i jego placówki a także rzeczy, masy, liczby, sztuk przesyłki, jak również sposobu, w jaki spakowano przesyłkę. Trzeba także podać oczywiście cenę jednostkową towaru. Czasami wymagane są także przeróżne dodatkowe informacje, jednak tu każda firma kurierska ma już swoje wewnętrzne regulacje.

Jak zatem widać, list przewozowy wcale nie jest taką straszną sprawą. Trzeba jeszcze podkreślić, że nieco bardziej skomplikowane są przesyłki międzynarodowe. Tu bowiem wymagane jest jeszcze podanie opłat celnych i innych informacji.

O czym należy pamiętać podczas wypełniania listu przewozowego?

Przede wszystkim musimy zdawać sobie w pełni sprawę, że jest to dokument oficjalny. Dlatego też nie możemy napisać czegoś byle jak. Wszystko musi być napisane czytelnie i jasno a informacje podane przejrzyście i ściśle. Brak informacji czy nieczytelne jej podanie skutkować będzie zupełnie niepotrzebnymi nieprzyjemnościami i trudnościami w doręczeniu przesyłki.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKonto wspólne
Następny artykułJakie studia ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here