Konto wspólne

Obecnie wiele banków umożliwia założenie wspólnego konta, i to nie tylko w przypadku małżeństw. O rachunek możesz wnioskować także z partnerem, z którym żyjesz na kocią łapę. Posiadanie takiego produktu jest na pewno dużym ułatwieniem i jednocześnie oznaką 100% zaufania w związku. Co do zasady rachunek wspólny jest otwierany w obecności wszystkich Stron, na podstawie ich zgodnego oświadczenia, dlatego przy zawarcia umowy, wymagana jest ich obecność w Oddziale. Możliwe jest też zdalne zawarcie umowy za pośrednictwem kuriera. W przypadku śmierci jednego z współposiadaczy, drugi może nadal korzystać z konta – na dotychczasowych zasadach tzn. samodzielnie dysponować środkami zgromadzonymi na rachunku (konto nadal będzie prowadzone jako rachunek wspólny).

Zalety konta wspólnego

Wspólne konto bankowe znakomicie sprawdzi się w sytuacji, gdy jedna osoba ma trudności z zarządzaniem swoimi finansami, a druga jest dużo lepiej zorganizowana i potrafi utrzymać dyscyplinę w budżecie domowym. Wspólne konto warto założyć także wtedy, gdy jedna z osób ma wiedzę oraz doświadczenie związane ze skutecznym pomnażaniem oszczędności. Wpływy zasilające wspólne konto bankowe doskonale obrazują, jakie środki pozostają do dyspozycji właścicieli rachunku w określonym okresie czasu. Do zalet wspólnego konta bankowego zaliczyć można także mniejsze opłaty za jego prowadzenie. Choć banki zabiegając o względy klientów najczęściej nie pobierają opłat za podstawowe funkcjonalności związane z posiadaniem tego typu rachunku, to nie jest to regułą. Wspólne konto bankowe to mniejsze zyski z programów typu moneyback. Przy obecnych promocjach bankowych na tego typu akcjach da się zarobić nawet kilkaset złotych rocznie. Posiadając dwa rachunki możemy podwoić ten zysk. Najbardziej poszukiwanymi zaletami takich rachunków są:
Możliwość wypłaty gotówki w każdym bankomacie
Szybki i bezproblemowy dostęp do konta przez internet i aplikację mobilną
Bezpłatne przelewy i możliwe ich zaplanowanie

Konto wspólne
Dostępny Moneyback

Posiadanie wspólnego konta posiada zatem zarówno zalety, jak i wady. Z jednej strony jest to jedna z lepszych form do wykształcenia w sobie umiejętności oszczędzania i bardziej umiejętnego dysponowania środkami finansowymi, ale z drugiej niekiedy może być także powodem problemów, jeśli okaże się, że jeden z właścicieli mocno naruszył zaufanie drugiego.

Kto może założyć wspólne konto

Rachunek wspólny mogą założyć nie tylko osoby, które łączy bliskie pokrewieństwo, ale też osoby 3-cie. Ważne, aby miały ten sam status dewizowy, były pełnoletnie, miały pełną zdolność do czynności prawnych i posiadają ten sam kraj rezydencji podatkowej. Nie ma opłat za otwarcie i prowadzenie konta osobistego. Także po ustanowieniu pełnomocnika do konta nie opłat za prowadzenie rachunku wspólnego. Nie zawsze jest tak, że musimy otwierać tego typu konto „od podstaw”, bowiem jeden z małżonków może wydać polecenie ustanowienia współwłaściciela dotychczas indywidualnego konta. Istnieje też opcja odwrotna, czyli zmiana konta wspólnego na indywidualne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here