Masz hobby, które mogłoby przynieść zyski? Być może warto zająć się nim na poważnie i założyć działalność gospodarczą. Taka opcja daje wiele możliwości, a przede wszystkim zapewni tobie rozwój. A poza tym pozwoli rozwijać pasje, jednocześnie na nich zarabiając. Jak więc zbliżyć się do wymarzonej pracy i założyć własną działalność gospodarczą? I co można na tym zyskać?
Działalność gospodarcza – definicja
W polskim prawie nie ma jednej definicji działalności gospodarczej. Najprościej można ją scharakteryzować jako formę aktywności przedsiębiorców przynosząca zarobki. Może być to działalność wytwórcza, budowlana, handlowa czy usługowa, ale także polegająca na wydobywaniu złóż.
Jak założyć działalność gospodarczą. Krok pierwszy – rejestracja
Samo założenie firmy jest proste. Na początku należy należy ją zarejestrować. Jeśli jest to jednoosobowa działalność gospodarcza, nie trzeba zgłaszać jej do Krajowego Rejestru Sądowego ani do Monitora Sądowego i Gospodarczego. Należy wypełnić wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i złożyć go w wybranym przez siebie urzędzie gminy lub miasta. Data rozpoczęcia działalności to data złożenia wniosku, więc firma zaczyna istnieć już tego samego dnia, chyba że zdecydujemy inaczej. Można także wysłać wniosek pocztą, trzeba jednak wtedy mieć podpis poświadczony notarialnie. Inna opcja to złożenie wniosku przez pełnomocnika, przy czym wymagana jest wpłata w wysokości 17 zł na konto urzędu. Istnieje również możliwość złożenia wniosku online przez swoje konto na CEIDG. Jeśli konta nie posiadasz, w ciągu 7 dni powinieneś zgłosić się do urzędu, by podpisać wniosek na miejscu – i ta data będzie początkiem działalności.
Po podpisaniu wniosku, należy zgłosić się do oddziału ZUS w celu wybrania formy ubezpieczenia. Należy także pamiętać, że w przypadku, gdy będziesz prowadzić sprzedaż produktów objętych podatkiem VAT, powinieneś najpóźniej dzień przed rozpoczęciem sprzedaży złożyć wniosek VAT-R, aby zarejestrować się jako podatnik – jest to bezpłatne.
Finanse, czyli podatki i księgowość
Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, rozliczasz się podatkiem dochodowym od osób fizycznych, czyli PIT, a wysokość tego podatku zależy od formy opodatkowania wybranej na początku. I tak, do wyboru jest:
- opodatkowanie w skali 18% lub 32%,
- podatek liniowy 19%,
- karta podatkowa,
- ryczałt.
Formę opodatkowania można zmienić w późniejszym czasie, jednak nie może to nastąpić w ciągu roku podatkowego.
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się oczywiście z rozliczaniem się z przychodów i rozchodów. Do wyboru jest księga rachunkowa – konieczna przy dochodach ponad 1,2 mln zł, lub księga przychodów i rozchodów, a ich prowadzenie można zlecić firmie zewnętrznej, by zajęła się tym z dowolnego miejsca bądź zajmować się tym samemu. Dobrze jednak powierzyć opiekę nad finansami swojej działalności profesjonalnej firmie, by ułatwić sobie zarządzanie interesami. Wirtualna siedziba, poza zaopiekowaniem się sprawami księgowymi, oferuje także załatwianie urzędowych kwestii koniecznych do zarejestrowania i założenia firmy, co maksymalnie ułatwia start z przedsiębiorstwem i oszczędza stresu.
Zawieszenie działalności
Jeśli postanowisz zawiesić działalność, możesz zrobić to w prosty sposób na okres od 30 dni do 24 miesięcy. To idealna opcja, gdy w interesach trwa zastój bądź nie ma klientów. Wznowienie może nastąpić dowolnego dnia po złożeniu odpowiedniego wniosku.
Prowadzenie własnej firmy jest dużą odpowiedzialnością, jednak jest także szansą na rozwój oraz stanowi ciekawe wyzwanie. Samo zarejestrowanie biznesu nie jest trudne, wymaga złożenia kilku wniosków w urzędach. Zakładanie własnej działalności gospodarczej można jednak powierzyć firmie takiej jak Wirtualna Siedziba, by maksymalnie ułatwić sobie pierwsze kroki i zająć się przygotowaniem do rozpoczęcia działań. Praca na swoim pozwoli na większą elastyczność, zapewni możliwość pracy w dogodnych godzinach, a przede wszystkim da szansę decydowania o kształcie, jaki ma przyjąć firma i kierunku, w jakim ma się rozwijać. Nie ma więc powodu, by obawiać się formalności, które dzielą nas od realizacji marzeń o prowadzeniu własnej działalności.
Więcej informacji na ten temat uzyskasz pod linkiem: http://wirtualna-siedziba.pl/oferta/sprzedaz-gotowych-spolek/