Jak czyścić łóżka tapicerowane?

Łóżka tapicerowane są niekwestionowaną ozdobą każdej sypialni i salonu, o ile są właściwie konserwowane. Zadbane i regularnie czyszczone, mogą posłużyć przez wiele lat. Jest jednak kilka istotnych zasad, o których należy pamiętać przy samodzielnym czyszczeniu tapicerki.

Nie taki diabeł straszny…

Jak każdy mebel, tak i łóżko sypialniane wymaga, by od czasu do czasu zadbać o nie i usunąć ewentualne zabrudzenia. Dobór techniki i środków konserwacji zależy tu głównie od rodzaju tapicerki – inaczej należy naturalną skórę, a inaczej tkaniny sztuczne. Główną zasadą w przypadku łóżek tapicerowanych jest osłanianie ich narzutą, co minimalizuje ryzyko powstawania plam.

Najczęściej stosowaną i rozpowszechnioną techniką jest standardowe odkurzanie – czy to w formie tradycyjnej, czyli za pomocą delikatnej szczotki, jak również przy użyciu specjalistycznych odkurzaczy, z wieloma różnorodnymi funkcjami, takimi jak funkcja piorąca i elektro szczotkowanie. Kanapy tapicerowane skórą należy jednak odkurzać zupełnie inaczej, za pomocą ściereczki i specjalnie dedykowanych preparatów o działaniu czyszczącym i nawilżającym. Świetnie sprawdzają się tu olej lniany jako naturalny środek nabłyszczający.

W przypadku łóżek tapicerowanych ekoskórą trzeba unikać środków, które mają w swoim składzie amoniak lub alkohol, ponieważ wpływają one niekorzystnie na materiał, wysuszając go, przez co staje się matowy i nieestetyczny. Najprostsze w utrzymaniu i konserwacji, a jednocześnie najszybciej eksploatowane są niskiej jakości tkaniny obiciowe z tworzyw sztucznych, które można prać ręcznie za pomocą wilgotnej ściereczki lub użyć odkurzacza z funkcją piorącą. Są też modele z wyciąganą powłoką, którą można prać w pralce w delikatnym płynie.

Rozwiązanie dla opornych.

Jeśli uznamy, że czyszczenie łóżka tapicerowanego przerasta nasze możliwości i obawiamy się, że uszkodzimy nasz mebel, warto zwrócić się do profesjonalistów. Na rynku jest obecnie wiele firm oferujących czyszczenie tapicerki, co pozwoli nam uniknąć stresu i niepotrzebnych kosztów renowacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here