XXI wiek – okres, w którym wygląd i zdrowy tryb życia to podstawa. Każdy chce być fit, każdy chce mieć piękne i smukłe ciało. By to osiągnąć, każdy zapisuje się na siłownię, biega, ćwiczy na każdym kroku. Niestety często ciało jest przeforsowywane i doznaje szeregu kontuzji. I tu z pomocą zawsze przyjdzie fizjoterapeuta.
Fizjoterapeuta – zawód na miarę dzisiejszych czasów
Fizjoterapeuta jest specjalistą, który zajmuje się sprawnością ruchową swoich pacjentów.
Co to oznacza? Otóż to, że dzięki zdobytej wiedzy i praktyce, może pomóc pacjentom wrócić do pełnej sprawności a nawet zapobiec różnym chorobom.
Fizjoterapeutów potrzebują nie tylko szpitale i przychodnie. Fizjoterapeutów potrzebują również sanatoria, kliniki, gabinety masażu, siłownie, salony fitness a także osoby prywatne, które borykają się z różnymi dolegliwościami (na przykład ból stawów, mięśni, kręgosłupa, kolan i tym podobne). Również ludzie całkowicie zdrowi a także sportowcy mogą – a Ci drudzy to nawet powinni – korzystać z usług specjalisty. Dla polepszenia samopoczucia, dla podtrzymania urody i dla pełni zdrowia.
Jak zostać fizjoterapeutą?
Fizjoterapia, to kierunek, który wymaga obszernej wiedzy. Wiedzy zarówno z zakresu anatomii człowieka, jak i chorób oraz schorzeń, które mogą dotknąć każdego człowieka. Najczęściej jednak fizjoterapia wiąże się ze sportem i wszelkiego rodzaju kontuzjami. Dlatego, jeżeli ktoś jest aktywny fizycznie i chce posiąść wiedzę z zakresu fizjoterapii, powinien udać się na studia o tym właśnie kierunku.
Fizjoterapia – studia w Warszawie
Warszawski Uniwersytet Medyczny czy Akademia Wychowania Fizycznego, to idealne miejsca do zdobycia wiedzy teoretycznej z zakresu fizjoterapii. Aby dostać się na studia, trzeba dobrze zdać maturę z przedmiotów takich jak: język polski i język obcy nowożytny a także z co najmniej jednego z przedmiotów ścisłych: biologii, chemii lub fizyki. Dodatkowo na uczelnię sportową, wymaga się zdania egzaminu sprawnościowego..
Program studiów jest podobny na każdej z uczelni medycznych i sportowych. Na pewno odbędą się tam zajęcia z zakresu anatomii człowieka, biochemii, fizjologii, fizjoterapii ogólnej, pierwszej pomocy, fizyki, pedagogiki czy języków obcych.
Po ukończeniu studiów, studenci są przygotowani do podjęcia pracy w ośrodkach sportowych, ośrodkach służby zdrowia, w szkolnictwie a także będą mogli otworzyć własną działalność. Tu jednak lepiej jest najpierw przepracować kilka lat w wyżej wymienionych placówkach, by nabrać doświadczenia i praktyki. Później można próbować własnych sił i stworzyć swój własny, prywatny gabinet fizjoterapeutyczny.