Uczysz się, zarywasz kolejne noce… I w końcu nadchodzi ten dzień – dzień egzaminu. Piszesz, wydaje Ci się, że dobrze piszesz… A efekt końcowy jest jednak nie taki, jakiego się spodziewałeś. Oblewasz. Jednak wówczas nie załamuj się! Napiszesz egzamin poprawkowy i będziesz mógł pójść dalej.
Egzamin poprawkowy – jak przyswoić wiedzę?
Egzamin poprawkowy, to nic złego. Ba! To nawet lepiej! Dlaczego? Dlatego, że będziesz mieć więcej czasu na naukę, więcej przyswoisz – będziesz po prostu mądrzejszy. Jednak, by tak się stało, należy dobrze podejść do nauki. Przede wszystkim należy uporządkować materiały – chaos w notatkach, to zmora każdego studenta. Dlatego najpierw posegreguj tematy i popodkreślaj najważniejsze rzeczy (hasła, słowa kluczowe). W ten sposób, łatwiej przyswoisz wiedzę.
Ucząc się do egzaminu poprawkowego, można również… pisać ściągi! Nie chodzi tu o to, by później z nich skorzystać! Chodzi o to, że przepisując najważniejsze treści, nieświadomie się ich uczysz. W efekcie – ściąga nie będzie potrzebna.
Przygotowując się do egzaminu poprawkowego, warto co wieczór czytać notatki. Choć wydaje się być to niesamowicie nudne. Czytając kilkanaście razy to samo, chcąc nie chcąc, pewne wiadomości zostaną w głowie. Z każdym kolejnym dniem, będzie ich coraz więcej. Więc jeżeli dobrze ułoży się tematy i uporządkuje materiały, przyswojenie nawet najbardziej obszernego materiału nie będzie wydawać się już takie trudne i nieosiągalne.
Egzamin poprawkowy – jak poradzić sobie ze stresem?
Co jednak w momencie, kiedy z każdym kolejnym dniem, dopada nas coraz większy stres? I co, jeśli w tym stresie, zapomni się wszystkiego, czego się do tej pory nauczyło? Przede wszystkim, trzeba zmienić myślenie i nastawienie. Im więcej myśli się o tym, że się stresuje, tym gorzej będzie się skupić czy to na nauce, czy też na przypominaniu sobie informacji – potrzebnych do napisania kolejnych zadań egzaminu poprawkowego. Jeżeli zatem czujemy, że dopada nas paraliżujący stres, pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach:
– sen – podstawa i lekarstwo na całe zło. Przed egzaminem trzeba się wyspać. Tylko wówczas mózg będzie wypoczęty i gotowy do intensywnej pracy;
– głęboki oddech – uspokaja, zmniejsza niepokój, dotlenia mózg. Taki oddech powinien być spokojny, równomierny, powolny. W taki sposób ciało zaczyna się relaksować i odpychać złe myśli;
– pozytywne myślenie – nastawiając się źle, na pewno sobie zaszkodzimy. Trzeba się uśmiechnąć i powiedzieć sobie, że wszystko pójdzie dobrze, bo przecież się uczyliśmy! Należy porozmawiać z kimś, kogo lubimy. Skupić się na miłych rzeczach, na przykład na słuchaniu muzyki i pozwolić sobie na odrobinę relaksu.