Droga pełna wyzwań w karierze adwokata

Adwokat musi przejść bardzo długą drogę, zanim będzie spełniał się w swoim zawodzie i zarabiał wymarzone, wysokie pensje. Sam proces stawania się adwokatem niestety nie kończy się tylko na ukończeniu specjalistycznych studiów adwokackich, lecz wymusza na kandydatach przejścia egzaminów aplikacyjnych, zdania egzaminów zawodowych i wpisania się na listę adwokatów.

Żmudny proces

Niestety, aby zostać adwokatem nie wystarczy tylko skończyć studiów prawniczych. Zawód ten obarczony jest wieloletnią nauką i pokonywaniu kolejnych szczebli zawodowych, by w końcu móc pracować jako adwokat. W pierwszym kroku należy ukończyć studia prawnicze. Następnie odbywa się aplikację adwokacką. Tu warto zaznaczyć, że nabór na aplikację odbywa się raz w roku i polega on na złożeniu kompletu dokumentów do odpowiednich siedzib tak zwanej komisji kwalifikacyjnej. Następnie należy zdać egzamin konkursowy, zaś jego termin co roku ogłasza Ministerstwo Sprawiedliwości. Egzamin ten ma formę testu wyboru z jedną prawidłową odpowiedzią, przy czym test składa się ze 150 pytań i zwykle trwa 4 godziny. Choć sam proces egzaminacyjny nie wydaje się zbyt skomplikowany, to należy zaznaczyć, że egzamin jest bardzo trudny. Na pewno też potwierdzi to wielu aplikantów, którzy do egzaminu aplikacyjnego podchodzili wielokrotnie. Dodatkowe punkty wpadają kandydatom, którzy ukończyli drugi kierunek studiów lub zdobyli dyplom z wyróżnieniem, a także biegle władają językami obcymi, co musi być poświadczone odpowiednimi certyfikatami.

Co dalej z karierą adwokacką?

Po zdaniu egzaminu aplikacyjnego każdy kandydat ma 2 lata na zapisanie się na tak zwaną listę aplikantów. Następnie każdy kandydat zobligowany jest do znalezienia swojego patrona, który to będzie odpowiadał za przebieg aplikacji i kształcenie wybranego aplikanta. Sama aplikacja trwa 3 lata i 6 miesięcy, a w trakcie jej trwania aplikanci uczestniczą w zajęciach teoretycznych i praktycznych. Do ich obowiązków należy wykonywanie zleconych przez patrona zadań, ćwiczenie praktycznie przed sądami, a także zastępowanie ich podczas wielu rozpraw. Co więcej aplikanci uczestniczą w specjalnych zajęciach szkoleniowych, które to organizowane są i rekomendowane przez Okręgową Radę Adwokacką, a także Naczelną Radę Adwokacką. Odbywają te złożone praktyki w sądzie i prokuraturze, czy też w kancelarii notarialnej lub innej instytucji publicznej.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here