inwestowanie

Jak mówi stare porzekadło giełdowe “analiza wsteczna jest zawsze skuteczna”. W rzeczywistości łapanie górek i dołków okazuje się trudne, a wręcz niemożliwe. W podejmowaniu decyzji inwestycyjnych wiele osób korzysta z analizy technicznej. Pomimo wielu zaawansowanych metod ponad 80% inwestorów notuje straty. Czy oznacza to, że stosowanie analizy technicznej jest bezużyteczne?

Czy istnieją skuteczne wskaźniki analizy technicznej?

Twórcy platformy Option Alpha postanowili sprawdzić skuteczność wskaźników analizy technicznej. W tym celu użyli backtestów, które trwały przez 10 miesięcy i obejmowały okres ponad 20 lat na amerykańskim rynku akcji. Wybrano notowania 223 największych spółek z indeksów S&P 500 oraz z NASDAQ. Po zakończeniu eksperymentu postanowiono wydać werdykt. Jego esencją jest 300 stronicowy raport, który rozstrzyga spór pomiędzy zwolennikami analizy technicznej a jej przeciwnikami. Okazuje się, że średnio 45% wskaźników generowanych przez AT dawało zarobić na rynku. Jest to prawdopodobieństwo porównywalne z rzutem monetą. Ponad 95% sygnałów generowanych przez najpopularniejsze narzędzia sprawdzały się gorzej niż benchmark.

Czy warto wchodzić na rynek, gdy jest sygnał kupna?

Z powyższych danych wynika, że nie istnieje żaden wskaźnik, który byłby skuteczniejszy niż rzut monetą w krótkim terminie. Jednak z tego samego raportu można się dowiedzieć, że jest 5 wskaźników, które pobiły benchmark! Należą do nich ADX, RSI, ULT, CMO oraz MFI. Cały trik polega na tym, że muszą one mieć standardowe ustawienie. Przykładowo RSI działa tylko wtedy, gdy jest wyliczony dla 21 dni a nie 2 tygodni. Z kolei MFI jest bardzo skuteczny właśnie w okresie 14 dni. Za jego używaniem przemawia też analiza wolumenu, która pozwala lepiej odczytywać popyt i podaż na danym rynku. Najlepsze możliwe rezultaty daje potwierdzenie sygnałów z kilku źródeł jednocześnie.

Gdzie można wykorzystać wiedzę z analizy technicznej?

Dzięki współczesnym metodom analitycznym możliwe jest sprawdzenie prawie wszystkich wskaźników dotyczących danego aktywa. Inną sprawą jest to, co można zrobić z tą wiedzą. Błyskawiczny dostęp do rynku z jednej strony ułatwia inwestowanie, daje większe możliwości. Jedocześnie powoduje paraliż analityczny spowodowany mnogością informacji. Jeśli potrafisz poradzić sobie wieloma danymi i myślisz, że inwestowanie w akcje jest dla Ciebie, to sprawdź ofertę najlepszego brokera na rynku.

Ostateczne wnioski w korzystaniu ze wskaźników

Śledzenie sygnałów wysyłanych przez niektóre wskaźniki techniczne może być bardzo pomocne w decyzji o wybraniu momentu wejścia na rynek. Niektóre wskaźniki z dużym prawdopodobieństwem wskazują na to, czy dane aktywo jest krótkoterminowo drogie lub tanie. Jednak nic nie jest w stanie zastąpić doświadczenia i intuicji inwestora. Często dopiero po kilku latach inwestowania można stwierdzić, które metody są skuteczne a które się nie sprawdzają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here